Bezdech mława

Przyczyny a przy tym skutki bezdechu sennego

Dużo ludzi cierpi na przeróżnego typu zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości wypadków tyczą się one zasypiania. Niemniej jednak to, co dzieje się z systemem podczas snu jest dodatkowo niesłychanie ważne przy szukaniu powodów zakłóceń snu. 
Przebieg snu jest silnie zakłócony w przypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest schorzeniem, które pozostało jeszcze prawidłowo poznane. Zdecydowana większość osób, którzy cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w krańcowych wypadkach może doprowadzić do poważnych skomplikowań, włączając w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest głównie skutkiem zwiotczenia mięśni języka a przy tym gardła. Na co dzień zwiotczenie to jest niezauważalne, jednakże w nocy, podczas przyjęcia pozycji leżącej do snu a także przy stopniowym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się w czasie zasypiania, zwiotczałe mięśnie języka i gardła zwyczajnie się zapadają. Sprawia to, że przepływ powietrza do płuc jest silnie ograniczony, czy też ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi bardzo szybko spada, a rośnie zawartość dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do gwałtownego a także nadzwyczaj nieprzyjemnego wybudzenia. W trakcie jednej nocy taka sytuacja może powtórzyć się wielokrotnie.
Niezmiernie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, jednakże osoby cierpiący na bezdech senny na ogół skarżą się też na koszmary nocne, które są bez wątpienia efektem tymczasowego niedotlenienia. Ta częściowa amnezja sprawia niemniej jednak, że bezdech jest niesłychanie ciężki do zdiagnozowania. W wielu przypadkach lepszą oznaką tego, że istnieje problem jest niezmiernie głośne chrapanie, na które cierpi nadzwyczaj dużo ludzi zmagających się z bezdechem. Gwałtowne przerwy w chrapaniu, jakie pojawiają się w czasie napadu bezdechu, wielokrotnie niepokoją małżonka śpiącego wspólnie z cierpiącym, co pozwala spostrzec, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca powodów, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn aniżeli pań. Bardzo często są to też osoby cierpiące na wielką nadwagę lub też osoby śpiące na wznak. Alkohol oraz niektóre środki nasenne również mogą w znacznym stopniu przyczynić się do nasilenia zwiastunów bezdechu
Bezdech senny jest tak groźny z przyczyny niedotlenienia, które rodzi. Może wywoływać rozmaitego typu nadwyrężenia w ciele, osłabia także serce, w związku z tym z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
Aby orzec nieprawidłowości anatomiczne, które wyzwalają bezdech, powinno się przeprowadzić badanie endoskopowe. Kuracja przebiega w zależności od tego co pokaże to badanie. Niemniej jednak powinno się pamiętać, że przy odpowiedniej diagnozie dodatkowo rychłej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie poradzić.


Możliwość komentowania jest wyłączona.